Recent Comments

 1. apparently you’ve never been poor (or American enough) to have to eat ramen noodles for dinner. cuz they’re like, 10 cents.

  1. I’ve been plenty poor! But not American. Noodles helped me survive university! So did weed and Red Alert 2.

  2. Apparently you can still play RA2 and Tiberian Sun using something called XWIS, although I haven’t looked in to it myself yet.

  3. I bought a collection with all of them in the same box, But I didn’t like the Red Alert 2 because it didn’t have my favorite map that I played on all the time. I liked the long horizontal one with the land on each end, a middle landmass with six tech bldgs, then two small landmasses on top and bottom with three tech bldgs on each.

  4. Apparently you can still play RA2 and Tiberian Sun multiplayer online* using XWIS.
   I used to love scoring the Chrono-Commando, he was kick-ass. Korea’s jets were fucking mad too, I used to build like 3 or 4 air bases with 4 jets on them each and just drill everyone with constant air raids

  5. Fuck! Now I’m gonna have to dig around, find it, and load it. I’ve got The Generals, too. Haven’t played it much.

 2. Tady jde o to, že kult mládí nevznikl nějakou dohodou společnosti na tom, že bude podporovat svoji budoucnost, jak naznačuje Miroslav, ale že si jej vytvářejí sami mladí tím, že sami sebe považují za etalon. Co nepotřebují oni, to nepotřebuje nikdo. Jejich omezená životní zkušenost jim brání uvědomit si, že i oni jednou budou staří a slabí. A samozřejmě, že kult mládí vyhovuje vládě, protože mládí se dá snadno zmanipulovat. Vzpomeňte na hirjdtlungene, čínskou kulturní revoluci, nebo dětské vojáky dnešní Afriky.

Leave a Comment below

Your email address will not be published.